Bayraktar TB2, Bayraktar Mini İHA, Malazgirt Döner Kanat Mini İHA, Bayraktar Akıncı ve Bayraktar DİHA gibi çeşitli insansız hava araçlarının üreticisi konumunda olan Baykar’ın, sektör açısından attığı en önemli adım yerli insansız savaş uçağı projesi olan MİUS‘tur.

Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS)

Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS); kanartları sayesinde sahip olduğu ekstra manevra kabiliyeti, 1 mach’ın üzerine çıkabilen yüksek hızı, yapay zekası, akıllı filo otonomisi, düşük radar kesit alanı ve AESA radarı ile gelişmiş bir insansız muharip hava aracıdır (İMHA/UCAV). (Bkz; Çin ve Amerika’nın Tayvan Üzerinde Çatışma Olasılığı)

Baykar’ın Muharip İHA Projesi MİUS 3

[Kanart Nedir? Konvansiyonel uçaklardakinin aksine, ana taşıyıcı kanatların arkada olduğu, yatay stabilizenin önde olduğu sabit kanatlı uçak tipidir. Ön tarafta bulunan taşıma ya da kontrole yarayan yüzeyler de kanart olarak adlandırılır.]

6 ton maksimum kalkış ağırlığına ve 1,5 ton mühimmat ve faydalı yük taşıma kabiliyetine sahip olan yerli insansız savaş uçağı MİUS, donanmaya ait (olacak) olan TCG Anadolu ve TCG Trakya gibi LHD’lerden kalkabilecek ve bu gemilere geri iniş gerçekleştirebilecektir.

MİUS’un Artıları ve Eksileri

Birçok açıdan muadillerinden farklı ve fazlası ile özgün bir muhrip İHA konumunda olan MİUS’un, 6 tonluk kalkış ağırlığının bir sonucu olarak sensör kabiliyetleri de düşük olacak. Bu nedenle MİUS’un 30 tonluk muharip uçaklar ile, hele de 5. nesil savaş uçakları ile kıyaslanması doğru olmayacaktır. (Bkz; İdlib Son Durum)

Ancak MİUS için belirlenen hedef havada rakip savaş uçakları ile tek başına mücadele edebilmesi değil, akıllı filo otonomisi sayesinde, mevcut muharip filolar ile birlikte hareket ederek gerektiğinde çok önemli bir yardımcı unsur, gerektiğinde feda edilebilir bir İHA, gerektiğinde ise önden giderek düşmana ilk darbeyi indirecek ve muharip uçaklara yol açacak bir sistem olmasıdır.

MİUS’un yapay zekası, RCS değeri, AESA Radarı ve diğer sensörleri henüz netleşmediği için ve bu kabiliyetlerinin ne düzeyde olacağı bilinemediği için hava ve kara muharebelerindeki yerinin ne olacağı hakkında yorum yapmak için erken. Ancak MİUS’un, basit bir yaklaşım ile 4 nesil uçaklardan, yani mühimmatlarını kanat altında taşıyan savaş uçaklarından çok daha düşük bir radar kesit alanına (RCS/RKA) sahip olacağını söyleyebiliriz. Bu da MİUS’un, Hava ve Deniz Kuvvetleri’ne önemli kabiliyetler kazandıracağı anlamına gelmektedir.

F-16 veya Hürjet gibi daha gelişmiş sistemlerin aksine MİUS, radarlarda görünmeden daha uzun mesafeler kat edebilecek ve bu sayede ciddi bir sürpriz avantajı sağlayacak.

MİUS’un yeni modelleri üretilip, TSK’nın geri dönüşlerine göre eksikler giderilip saha tecrübesi arttıkça, MİUS’un kabiliyetlerinde de ciddi bir artış yaşanacaktır.

Sanal Savunma

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here