Kore Yarımadası’nda yükselip alçalan gerilim, Pyongyang Zirvesi ile yerini huzura bıraktı. Geçtiğimiz günlerde Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’la başkent Pyongyang’da bir araya geldi. Bu yıl da üçüncü görüşmeyi gerçekleştiren Moon, son 11 yılda Kuzey Kore’ye giden ilk Güney Kore lideridir.

Zirvede, Ortak projelere ve nükleer silahsızlanmaya ilişkin bir dizi karar çıktı. Liderler, Kore Yarımadası’nı ‘’nükleer silah ve tehditlerin olmadığı bir barış diyarı” durumuna getirme konusunda uzlaştı. Moon ve Kim, 27 Nisan 2018’de iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü’nde bir araya gelmişti.

İki lider, 27 Nisan’da yapılan zirvenin ardından, en son 26 Mayıs’ta da bir araya gelmişti. Kim, Moon’a “Sayın Başkan, tüm dünyayı dolaşıyorsunuz ama bizim ülkemiz gelişmiş ülkelere göre daha mütevazı. Bugünü dört gözle bekliyordum. Size sunacağımız konaklama imkanları düşük olabilir. Fakat tüm samimiyetimizle hareket ettik” dedi.

Barışa Giden Yol: Pyongyang Zirvesi 17

Kuzey Kore ve Güney Kore liderleri arasında 2000 ve 2007 yılında gerçekleştirilen zirveler, Pyongyang yönetimini nükleer programından vazgeçirmesine ve iki ülke arasındaki diplomasinin düzelmesine katkı sağlamamıştı.

Görüşmede Neler Konuşuldu ?

İki ülke arasındaki düşmanlıkların sonlandırılması çağrısı yapıldı. İmzalanan ateşkesin barış anlaşmasına dönüştürülmesi konusunda mutabık kaldı. Ayrıca İki lider nükleer silahsızlanma,savunma ve ticaret alanlarında işbirliği gerçekleştirdiler. İki ülke, silahlı çatışmaların önüne geçecek askeri bir anlaşma konusunda uzlaştı. Zirvede ortak deklarasyon imzalandı. Bu deklarasyona göre;

– K.Kore Dongchang-ri füze tesisini tamamen kapatacak.
– ABD’nin adım atması şartıyla K.Kore, Nyongbyon nükleer kompleksini kapatacak.
– Sınırdaki Panmunjom köyü silahlardan arındırılacak, mayınlar kaldırılacak.
– Kore Savaşı’ında ölen askerlerin cenazeleri için ilk kez ortak arama yapılacak.
– ABD ve Çin’in de katılımıyla dörtlü görüşmeler yapılacak.
– Savaş nedeniyle, ayrı düşen ailelerin bir araya getirilecek.
– Bu yılki Asya Oyunları da dahil olmak üzere, sportif etkinliklere birlikte katılım sağlanacak.
– İki toplum arasındaki “düşmanca faaliyetler” sonlandırılarak, propaganda yayınları durdurulacak.

Barışa Giden Yol: Pyongyang Zirvesi 18

Pyongyang Deklarasyonu’nun ardından Güney Kore Devlet Başkanlığı Sözcüsü, ”Güney ve Kuzey Kore liderleri aslında bu anlaşmayla Kore Yarımadası’ndaki savaşın bittiğini ilan etti” ifadelerini kullandı. Kim Jong-Un ise, “Kayda değer bir uzlaşmaya varabiliriz ama önemli olan bunun hayata geçirilmesidir.

Aksi takdirde halklarımızı hayal kırıklığına uğratırız” dedi. Moon da, “Bu süreç, Kim’in kararına dayanıyor ve Kim’in yeni bir dönem açma konusundaki kararlılığına saygılarımı sunuyorum.” ifadesini kullandı. Kim, Aralık’ta Güney Kore’nin başkenti Seul’e iade-i ziyaret yapma sözü de verdi. Kim Jong-Un Seul ziyaretini gerçekleştirirse, Kore Yarımadası ikiye bölündüğünden beri Seul’e giden ilk Kuzey Kore lideri olacak.

Barışa Giden Yol: Pyongyang Zirvesi 19

ABD’den, Barış Süreci’ne Olumlu Bakış

ABD Başkanı Donald Trump zirveyi twitter hesabından yaptığı açıklama ile değerlendirdi. Trump, “Kim Jong Un nihai müzakerelere bağlı olarak nükleer denetime izin vermeyi ve bir nükleer deneme sahası ile (füze) fırlatma rampasının uluslararası uzmanlar önünde kalıcı olarak sökülmesini kabul etti. Bu süre zarfında Roket ya da Nükleer deneme olmayacak.” ifadelerini kullandı. Trump, Kore Savaşı’nda ölen bazı Amerikan askerlerinin cenazelerinin iadesi konusuna da değindi.

Trump, “Kahramanlarımızın cenazelerinin ülkeye gönderilmesi devam ediyor. Ayrıca Kuzey ve Güney Kore 2032 Olimpiyatlarına ortaklaşa ev sahipliği yapmak için başvuracaklar. Çok heyecan verici.” Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Görüşmelerin bütün Kore Yarımadası’na barış ve refah dolu bir gelecek sağlayacağı yönünde ilerleyeceği konusunda ümitliyiz” ifadesi kullanıldı.

Barışa Giden Yol: Pyongyang Zirvesi 20

Çin’in ve ABD’nin, Ekonomik ve Siyasi Baskısı

Pyongyang ekonomik yaptırımlar ve siyasi baskılar sonucunda bölgedeki nükleer aktör olamayacağını anladı. Bu sebeple de, Seul ile barış sürecine girdi. Asya’da Çin gibi güçlü bir müttefiki kaybetmek istemeyen Kim, Çin’in siyasi baskılarına boyun eğdi. Çin ilk defa ABD’nin Kuzey Kore’ye ekonomik yaptırımlarına destek verdi. Çin’in bu yaptırımlara dahil olması, Kuzey Kore’yi daha da yıpratmıştır.

Çin’in son altı ay içerisinde Kuzey Kore’ye dizel, benzin ve fuel oil göndermediği açıklandı. Pyongyang’a son altı ayda yalnızca 3 ton jet yakıtı ve 55 ton da LPG gönderildi. Çin, Kore’den yaptığı demir cevheri, kömür ve kurşun alımlarını durdurdu. Ayrıca, mısır satışını sonlandırdı ve pirinç ihracatını da önemli ölçüde azalttı.

Kim ve Trump görüşmesindeki Singapur zirvesinin ardından, Kim, güneye yönelik olumlu adımlar atmaya başladı. ABD ile Güney Kore’nin askeri tatbikatları ve işbirliği, Pyongyang tarafından endişe ile bakıldı. ABD’nin, Kore Yarımadası ve Pasifik’te konuşlu yüksek askeri teknolojileri ve savaş ekipmanları varlığı Kuzey Kore için bir tehdit ve tehlike oluşturdu.

Barışa Giden Yol: Pyongyang Zirvesi 21

ABD’nin, Pasifik’te Askeri Varlığı

Kuzey Kore, ABD ordusunun Pasifik Kuvvetleri Komutanlığının (PACOM) operasyon bölgesinde yer alıyor. Karargahı Hawaii Adaları’nda bulunan PACOM, en ağır donanımlı muharip komutanlığı olarak biliniyor. Hawaii’de hava ve deniz üslerinde konuşlu 40 bin ABD asker görev yapıyor. PACOM’da, 375 bin asker, 200 savaş gemisi, denizaltı ve 1000 adet savaş uçağı görev yapıyor.

Japonya ve Güney Kore’de 75 bin Amerikan askeri bulunuyor. Güney Kore’de Osan, Kunsan hava üsleri ve Cinhae Deniz Üssü’nde 40 bin kadar Amerikan askeri konuşlu. Güney Kore’de, kara harekat ve tatbikatlarında kullanılmak üzere ABD’ye ait yüzlerce zırhlı araç ve 300 adet M1 tankı bulunuyor. Japonya’da da ağırlıklı olarak Misawa Hava Üssü, Yakota Hava ve Deniz Üssü, Kadena Hava Üssü ile Okinawa Deniz Üssü’nde olmak üzere 35 bin civarında Amerikan askeri konuşlu.

Barışa Giden Yol: Pyongyang Zirvesi 22

Japonya’nın Kadena Hava Üssü’nde, ABD’nin Patriot füzeleri bulunuyor. 7. Filo da Japonya açıklarında konuşlu. Filo’ya bağlı Ronald Reagan Uçak Gemisi de Japonya’da demirli olduğu biliniyor. 7. Filo’da 2 uçak gemisi, 70 civarında savaş gemisi ve denizaltı bulunuyor. Ayrıca 140 savaş uçağı ve 20 bin asker görev yapıyor.

Sonuç Olarak;

Barış sürecine girilmesi, iki ülkenin bölgedeki işbirliğini ve uyumunu daha da arttıracaktır. Barış sürecinin baltalanması, iki ülke içinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Özellikle Pyonyang Deklarasyonu, iki ülkenin yıllardır devam eden sorunlarını çözüme kavuşturacaktır. Nükleer silahsızlanma, barış süreci yolundaki en önemli unsurdur. Kuzey Kore’nin nükleer silahsızlanmayı kabul etmesi, aynı zamanda bölge devletlerinin de yararına olacaktır. Çin’in, Kuzey Kore’ye uyguladığı yaptırımların hemen kalkması şuan için söz konusu olamaz. ABD-Kuzey Kore yakınlaşması, Çin’in bölgedeki güvenlik stratejisini değiştirebilir.

Barışa Giden Yol: Pyongyang Zirvesi 23

Kuzey Kore’nin, Güney Kore halkı üzerinde güven arttırıcı tedbirler alması gerekir. Bölgesel işbirliği için harekete geçilmelidir. Barış sürecindeki en etkili iki aktör, Çin ve ABD olmuştur. Güney Kore ile arasındaki diplomatik ilişkileri arttıracak olan Kuzey Kore, aynı zamanda ABD ile de ilişkilerin normalleşmesi için sıkı diplomasi yürütecektir. Kuzey Kore’ye yönelik hala devam eden yaptırımlar, iki ülke arasındaki ekonomi ve ticaret alanında işbirliğini sınırlandırmaktadır.

Seul’un, Pyongyang’a vereceği destek iki ülkenin halkı içinde dayanışma ve refaha yol açacaktır. Güney Kore ekonomik, sosyal ve ticaret alanında atılımlar yaparsa, tüm Kore Halkı üzerinde prestij kazanır. Pyongyang zirvesinde alınan kararlar, sadece Kore Yarımadası için değil, tüm Dünya için tarihi bir adımdır. Karşılıklı güven politikalarının başlatılması ve barış sürecinin hızlandırılması iki ülke içinde olumlu etkenler doğuracaktır. Kuzey ve Güney yönetiminin bölgedeki atacağı stratejik adımlar, Çin ve ABD tarafından da sürekli takip edilmektedir.

Barışa Giden Yol: Pyongyang Zirvesi 24

KAYNAKÇA

https://tr.sputniknews.com/asya/201809181035242812-guney-kore-kuzey-pyongyang-kim/

https://www.amerikaninsesi.com/a/pyongyangda-tarihi-zirve/4576497.html

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/kuzey-kore-ile-guney-kore-arasinda-3-yuz-yuze-gorusme/1258513

https://www.trthaber.com/haber/dunya/kuzey-koreden-abdye-guney-kore-ile-yakinlasmayi-baltalama-383031.html

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/kore-yarimadasinda-abdnin-askeri-ustunlugu/882804

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here