Terör örgütleri ve terör saldırıları nedeni ile dünya üzerinde pek çok farklı bölgede insanlar maddi ve manevi zararlar görmeye devam ediyor. Terör nedir? Terörist kimdir? Terör örgütü kime denir? kavramları henüz uluslararası ortamda net bir tanıma yer bulamamıştır.

Herk devlet kendi bekasını ve güvenliğini tehdit eden bir grubu , terör örgütü olarak tanımlayabiliyorken uluslararası sistem buna ayak uydurmamaktadır.  Terör örgütleri, DEAŞ örneğine kadar, kendi kendine yetinemeyen ve destek almak zorunda olan oluşumlardı. Saldırı ve eylemlerini düzenleyebilmeleri için, askeri, lojistik, medikal ve maddi yardımlar almak zorundadırlar. Bu bağlamda, gerek bazı ülkeler tarafından terör örgütlerinin “terörist” kabul edilmemeleri, gerekse bu ülkelerin siyasi dinamikleri nedeni ile, bir ülkenin terör örgütü olarak kabul ettiği gruplara doğrudan yada dolaylı yardımlarda bulunmaktadırlar.

Bu konunun en yakın ve en bariz örneği, ABD’nin müttefiki Türkiye tarafından terör örgütü olarak kabul ettiği PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD/YPG’ye silah, mühimmat ve eğitim desteği vermesidir. Örgütlere destek vermek sadece silah ve mühimmat yardımı yapmak demek değildir. Bu örgütlerin kendi ülkelerinde kurumsallaşmasını sağlamak, militanlarını ülkesinde barındırmak, elebaşılarının yakalanmasına rağmen, muhattap ülkelere iade edilmemesini sağlamak da yardımın diğer bir boyutudur. Yine Almanya başta olmak üzere Avrupa devletlerinden yardım alan örgütler, muhattabı oldukları ülkeye zarar verme potansiyelini artırmaktadır.

Bu kapsamda Türkiye’nin yüksek sesle şikayetini ve rahatsızlığını her fırsatta dile getirmesi elbette kaçınılmazdır. Türkiye bir yılda en çok terör saldırısına maruz kalan ülke olarak, bu konuda kendi kaderini tayin etmektedir. İlk olarak Fırat Kalkanı Operasyonu ile başlayan sınırlarımızı güvenlik altında tutma fikrinin, son derece başarılı devam etmekte olan Zeytindalı Harekatı ile pekiştirildiğini görüyoruz.

Tüm bu gelişmeler ışığında Batı ülkelerinin ve ABD’nin terör örgütlerine vermiş olduğu destekleri sizler için derledik.
Avrupa ve Amerika'nın Terör Örgütlerine Desteği [İnfografik] 1
ABD ve Belçika’nın terör örgütlerine desteği
Avrupa ve Amerika'nın Terör Örgütlerine Desteği [İnfografik] 2
İsveç ve Çekya’nın terör örgütlerine desteği
Avrupa ve Amerika'nın Terör Örgütlerine Desteği [İnfografik] 3
İsviçre ve Danimarka’nın terör örgütlerine desteği
Avrupa ve Amerika'nın Terör Örgütlerine Desteği [İnfografik] 4
İngiltere ve Hollanda’nın terör örgütlerine desteği
Avrupa ve Amerika'nın Terör Örgütlerine Desteği [İnfografik] 5
Fransa ve Yunanistan’ın terör örgütlerine desteği
Avrupa ve Amerika'nın Terör Örgütlerine Desteği [İnfografik] 6
İtalya ve Kanada’nın terör örgütlerine desteği
Avrupa ve Amerika'nın Terör Örgütlerine Desteği [İnfografik] 7
Norveç ve Avusturya’nın terör örgütlerine desteği
Avrupa ve Amerika'nın Terör Örgütlerine Desteği [İnfografik] 8
Almanya’nın terör örgütlerine desteği

Kaynak: Diplomatik Strateji

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here