Son bir aydan beri gündeme oturan Afrin meselesi ile ilgili askeri anlamda son hazırlıklar tamamlanmış durumdaydı. Sınırın hemen yanı başında bekleyen Türk askerleri, 20.01.2018 akşam 17:00 itibari ile harekata başladı.

afrin operation ile ilgili görsel sonucu

Sınırda yapılan gözlemler neticesinde, terör örgütü PKK/YPG’nin (sözde) bayraklarını astıkları yerden indirdikleri gözlemlendi. Daha önceki dönemlerde, ABD ve Rusya bayraklarını bir kalkan olarak kullanan terör örgütü, bugün itibari ile bölgeden çekilme sinyallerini vermekte ve köylerden birer birer geriye doğru çekilmekte. yalnız bir hususu hatırlatma fayda var, geçtiğimiz hafta içerisinde PYD/PKK Birleşmiş Milletler’e, Afrin ve Suriye’nin kuzeyindeki diğer bölgelerde güvenli bölgeler’ oluşturulması çağrısında bulunmuştu.
Dışişleri Bakanlığı kaynakları: “Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, bugün Bakanlığa çağrılacak Suriye’ye komşu ülkeler, Katar,Kuveyt ve Suudi Arabistan büyükelçilerine ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ hakkında bilgilendirmede bulunacak.”
afrin operation ile ilgili görsel sonucu
afrin zeytin dalı operasyonu

Afrin harekatında Gece Yaşanan Olaylar

Şu ana kadar 7 ayrı bölgede 7 savaş uçağı ile 113 hedef vuruldu ve %95.57 isabet atışla Türk Silahlı Kuvvetleri muazzam şeyler ortaya koydu. 2007’de Irak’ın kuzeyine yapılan harekat ise harekata 50 uçağın katıldığını kayıtlara geçmişti. Yani bu harekatın ne kadar anlamlı olduğunu daha güçlü şekilde ortaya koymaktadır.
Ayrıca 911km’lik sınır hattı boyunca kırmızı alarm veren silahlı kuvvetler sınır noktalarında olası saldırıya karşı önlemler aldı.
afrin operation ile ilgili görsel sonucu
afrin zeytin dalı operasyonu
 Rus askerlerinin 17 km Afrin’in güney bölgesine doğru çekildiği bilgisi verildi.
BM Güvenlik Konseyi üyesi İngiltere, Fransa ve Çin büyükelçilikleri de bilgi verilmek üzere Dış işleri Bakanlığı’na çağrıldı. Onun öncesinde de ABD, Rusya ve İran büyükelçileri Bakanlığa çağrılmıştır.
PYD, Afrin’den çıkmak isteyen sivilleri durdurmak için Esed rejimiyle anlaşarak yolları kapattı.
afrin operation ile ilgili görsel sonucu
afrin zeytin dalı operasyonu

Afrin Harekatın İkinci Gününde Neler Yaşanmakta?

Şu an Askeri kaynaklardan alınan Bilgilere göre, TSK tanklarının ÖSO güçlerine destek verdiğini belirtildi. Ayrıca sınırdaki terör hedefleri topçu atışları ile vuruluyor. TSK’dan yapılan son açıklamada, “153 hedef ateş altına alınmış olup harekat planlandığı şekilde devam etmektedir” denildi.

Afrin’de  başka kimlerin askeri gücü var?

Afrin’de terör örgütü SDG/PYD/YPG/YPJ’nin 12 bine yakın silahlı unsurunun bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra, ABD’nin bölgedeki en seçkin askeri birliği olan Elit Force’un bine yakın askerinin Afrin’de olduğu bilinmektedir. Rusya ise Afrin bölgesinde 100 askeri ile varlığını sürdürmektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye’de nerelere asker konuşlandırdı?

Türk Silahlı Kuvvetleri 2016’ta düzenlenen Fırat Kalkanı Harekâtı ile  2 bin kilometrekarelik bir bölgeyi DEAŞ’tan temizlemişti. Şu anda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin korumasındaki ve Özgür Suriye Ordusu denetimindeki bölge Fırat Nehri’nin batısında Azez’den Cerablus’a dek uzanıyor.
afrin operation ile ilgili görsel sonucu

Türkiye’nin Zeytin Dalı Operasyonunu Yapma amacı Nedir?

Öncelikle söylemek gerekir ki bu harekat Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı’nın devamı olacaktır ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da ifade ettiği üzere ardından Münbiç/Menbiç Operasyonu gelecektir.
Türkiye YPG/SDG’yi PKK’nın Suriye’de bir uzantısı olarak görmekte. Bu yüzden Türkiye’nin hemen sınırında bağımsız bir terör devleti kurulmasının taşıdığı endişe bize bu harekatın ne kadar gerekli ve zorunlu olduğunu göstermektedir.
İlgili resim
afrin zeytin dalı operasyonu
Dünya Ülkeleri ve Rusya, Amerika, İran, Suriye Afrin Operasyonu’na Nasıl Bakıyor?
Rusya ve Amerika Telefonda Görüştü:
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, telefon konuşmasının Amerika tarafının inisiyatifi üzerine gerçekleştiği belirtildi.

Açıklamaya şu şekilde devam edildi:

”Suriye’deki durum görüşüldü. Özellikle ülkenin kuzeyinde istikrarın sağlanması ve BM gözetimi altında barış sürecinin ilerletilmesine değinildi ve Soçi’de gerçekleşecek Suriye Ulusal Diyaloğu’nun buna temel oluşturacağı belirtildi.”

Ayrıca 

Rusya Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Türkiye’nin Suriye askeri operasyonunun başlatmasının ABD’nin faaliyetlerinden kaynaklı olduğunu belirtti. Rus Savunma Bakanlığı da dün “Afrin’deki krizin başlamasına ABD’nin provokasyonları sebep oldu” yönünde bir açıklama yaptı.
afrin operasyonu almanya ile ilgili görsel sonucu
afrin zeytin dalı operasyonu

Suriye

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin akşam saatlerinde başlattığı Afrin’e yönelik ‘Zeytin Dalı Harekatı’nı kınadıklarını duyurdu.

İran

Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabir Ensari, Türkiye’nin başlattığı Afrin operasyonu konusunda basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede, şu ifadeleri kullandı:
“Herhangi bir kara harekatı kongreyi olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir. Suriye’deki ateşkesin garantör ülkelerinin (Rusya, Türkiye ve İran) böyle bir şeyin olmaması için harekete geçeceklerini umarız.”
afrin operasyonu almanya ile ilgili görsel sonucu
afrin zeytin dalı operasyonu

Almanya

Suriye‘nin kuzeyindeki durumu elbette yakından izliyoruz ve Türkiye’nin son açıklamalarını da dikkate aldık. Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi siyasi ve askeri açıdan itidalli davranmasını bekliyor ve ümit ediyoruz. Türkiye’nin, Suriye sınırı boyunca meşru menfaatleri olduğu da ortadadır. Bunlar Türkiye için çok büyük öneme sahiptir. Bunlar da bu bağlamda dikkate alınmalıdır.”
afrin operasyonu almanya ile ilgili görsel sonucu
afrin zeytin dalı operasyonu

Amerika

Pentagon Sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, Türkiye’nin PKK ile güvenlik kaygılarını anladıklarını söyledi. Ayrıca, ABD öncülüğündeki koalisyonun Afrin’de devam eden bir operasyonu olmadığı vurgusu yaparak ülkesinin Afrin’deki gelişmelere müdahil olmasının söz konusu olmadığını ima etti.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan Açıklamada:
“Türkiye’nin ABD tarafından yabancı bir terör örgütü olarak tanınan PKK’ya ilişkin güvenlik kaygılarını anlıyoruz”. dedi. Öte yandan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel de, Afrin’in kendileri için bir operasyon alanı olmadığını ve Türkiye’nin Afrin’e düzenlediği operasyon konusunda kendilerine bilgi verdiğini açıkladı.
İlgili resim
afrin zeytin dalı operasyonu

Rusya

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’nın Türkiye’nin harekât başlattığı Afrin’de gelişmeleri dikkatle takip ettiğini ve bu konudaki haberleri endişeyle karşıladığını bildirdi. Daha sonra Rus askerlerinin destek vermeyeceği belirten bakalnlık askerlerin, Afrin Bölgesi’nde farklı bir bölgeye çekildikleri bildirildi.

Afrin ’in Demografik Yapısı

Afrin bölgede yaşanan çatışmalar sonucunu büyük ölçüde göç almış durumda. Alınan bu göçlerle beraber nüfusun 500 bin civarında olduğu tahmin edilmekte. Bu nüfusun yarısını Araplar, diğer kalan kısmın %42’sini Kürtler, %8’ini de Türkmenler oluşturmaktadır.

afrin operasyonu rusya ile ilgili görsel sonucu

Sonuç

Bu harekat aynı zamanda Münbiç ve diğer kesimlerde, müttefik sayılan ancak terör örgütlerine yardımını esirgemeyen ABD ’ye de,  Türk Hükumetinin ve Türk Ordusunun kararlılığını gösterecektir. Bu harekat ile birlikte Türkiye adına ortaya çıkabilecek bir sorunda sivillerin göç meselesi olacaktır. Ancak hiçbir zaman göç konusunda sırtını mültecilere dönmeyen Türkiye, gereken her ne ise bunu tekrardan yapacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here