Afrin Zeytin Dalı Harekatında Güncel Durum Analizi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Afrin’deki PYD/PKK’lı teröristlere karşı başlattığı operasyonda 6 Gün geride  kaldı. ÖSO birlikleri burseya dağı ve 15 noktada kontrolü sağlarken Suriye’nin Kuzeyinde harita değişti.
TSK, terör örgütüne ait 47 hedefi  27 uçakla imha etti. Genelkurmay Başkanlığından, şu ana kadar Zeytin Dalı Harekatı kapsamında  348 PKK/PYD ve DEAŞ örgütü mensubunun etkisiz hale getirildiği bildirildi. Harekat sırasında şehit olan asker sayısımızın ise 3 olduğu bildirildi.
24 Ağustos 2016’da başlayan ve 7 ay 5 gün sonra yani 29 Mart 2017’de tamamlanan Fırat Kalkanı Harekatı’nda 72 şehit vermiştik.
Terör örgütünün  Kilis’e yönelik roketli saldırısında ise bir cami ve bir ev isabet aldı. 2 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı.

ÖSO güçlerinin kollarında sarı bant  ne anlama geliyor?

Afrin operasyonuna katılan ÖSO’nun dışarıdan sızma girişimini önlemek için kollarına sarı bant taktığı belirtiliyor. Sarı bantların bir diğer nedeninin ise dost ateşini engellemek olduğu kaydediliyor.

3. Gününde Afrin Zeytin Dalı Harekatı

Hava saldırılarıyla başlayan harekatın 3. gününde toplam 14 nokta örgütten kurtarıldı.

TSK ve harekata destek veren Özgür Suriye Ordusu güçleri, dün de Afrin’in kuzey, kuzeybatı ve batı yönlerinden ilerleyerek Raco ve Bülbül beldelerine bağlı Şenkal, Kurni, Bali, Edamanlı köyü ile Kita, Kordo ve Bibno çiftlikleri, Suriye Tel Tepesi ile 240. Tepe isimli noktaları ve iki tepeyi daha ele geçirmişti.

"Afrin Zeytin Dalı Harekatı'nda" Neler Oluyor? 5

4. Gününde Afrin Zeytin Dalı Harekatı

Zeytin Dalı Harekatı’nın 4. gününde sabah saatlerinde, terör örgütü PYD Afrin’deki mevzileri ateş altına alındı. ÖSO, TSK’nın desteğiyle Ömer Uşağı ve El Hammam köyü ile çevre tepeleri teröristlerden arındırdı. Ayrıca 4. günün sonunda Birsaya dağında kontrol sağlandı. Diğer yandan Adama nihayesinde YPG’nin karşı saldırısını TSK destekli Suriyeli muhalifler tarafından püskürtüldü. Güneybatı cephesinin açılması sonrasında Türkiye sınırındaki Hamam beldesi ele geçirildi.
Afrin’deki mevzileri ateş altına alındı. ÖSO, TSK’nın desteğiyle Ömer Uşağı ve El Hammam köyü ile çevre tepeleri teröristlerden arındırdı.

"Afrin Zeytin Dalı Harekatı'nda" Neler Oluyor? 6

5. Gününde Afrin Zeytin Dalı Harekatı

Dağlık alanlarda ve bu alanlardaki vadilerde başlatılan kara harekâtına her geçen gün yeni cepheler ekleniyor. Kısa sürede ağır kayıplar veren PYD/YPG’nin militanlarını kaybetmeye başladığı, bazılarının saf değiştirmeye, bazılarının da Afrin bölgesinden kaçmaya hazırlandığı belirtiliyor.

6. Gününde Afrin Zeytin Dalı Harekatı

Afrin’den kaçmayı planlayan YPG/PKK’nın TSK ve ÖSO güçleriyle karşılaşmadan bölgeden çıkabilmesinin tek yolu, Tel Rifat üzerinden geçmeleri. PYD/PKK 3 Taraftan Kuşatıldı ve Afrin’den Kaçış Yoluna 500 Kişilik Tampon destek kuruldu.
ÖSO, Afrin’in güneydoğusunda teröristlerin muhtemel kaçış güzergâhı Tel Rifat kasabasından geçişleri kesmek için yığınağa başladı. Kasaba ele geçirildiğinde örgütün kaçış imkânı kalmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here