Son bir aydan beri gündeme oturan Afrin meselesi ile ilgili askeri anlamda son hazırlıklar tamamlanmış durumda. Sınırın hemen yanı başında bekleyen Türk askerleri, bugün (17.01.2017) itibari ile sınırda yeni bir tatbikat başlattı.

Türkiye’nin hemen her bölgesinden yapılan tank ve silah sevkiyatı ile Afrin operasyonun başlamasına belki de saatler kaldı. Yazımızı yazdığımız saatlerde MGK, tarihinin en kritik gündem maddelerinden biri olan “Afrin” konusunda toplandı. MGK toplantısının hemen ardından yapılacak olan açıklama, Afrin Operasyonu’nun ne zaman başlayacağına dair ipuçları verecektir.

Sınırda yapılan gözlemler neticesinde, terör örgütü PKK/YPG’nin (sözde) bayraklarını astıkları yerden indirdikleri gözlemlendi. Daha önceki dönemlerde, ABD ve Rusya bayraklarını bir kalkan olarak kullanan terör örgütü, bugün itibari ile bölgeden çekilme sinyallerini vermekte. Bunun yanında daha önce sınır bölgesinde bulunan 5 Rus bayrağının 1’e indiği objektiflere yansıdı.

Afrin’de bulunan Rus bayrakları

Dün AA muhabirine açıklama yapan Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine Galloway, Afrin’de bulunan PYD/PKK unsurlarına ilişkin, “Onları DEAŞ mücadele operasyonlarımızın parçası olarak kabul etmiyoruz. Onları desteklemiyoruz ve onlarla hiçbir işimiz yok.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Afrin’de verdiği bir destek veya eğitim olmadığına işaret eden Binbaşı Galloway, “SDG alanlarının dışındaki unsurlar, bizden herhangi bir eğitim-tavsiye-destek almıyor. Desteklediğimiz gruplar özellikle DEAŞ karşıtı operasyonlara katılan gruplardır.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’li yetkililerin yaptığı bu açıklama ile ABD, tıpkı Barzani’ye sergilediği oyunu, terör örgütüne de sergileyeceğini gösterdi.

Afrin’deki Silahlı Güçler

Afrin’de terör örgütü PYD/YPG/YPJ’nin 12 bine yakın silahlı unsurunun bulunduğu tahmin edilmektedir. Bunun yanı sıra, ABD’nin bölgedeki en seçkin askeri birliği olan Elit Force’un bine yakın askerinin Afrin’de olduğu bilinmektedir. Rusya ise Afrin bölgesinde 100 askeri ile varlığını sürdürmektedir.

Afrin’i kontrol altında bulunduran güçler. Kaynak: BBC

Afrin’in Demografik Yapısı

Afrin bölgede yaşanan çatışmalar sonucunu büyük ölçüde göç almış durumda. Alınan bu göçlerle beraber nüfusun 500 bin civarında olduğu tahmin edilmekte. Bu nüfusun yarısını Araplar, diğer kalan kısmın %42’sini Kürtler, %8’ini de Türkmenler oluşturmaktadır.

Son Durum

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın, 2 yıldan beri Suriye ’nin, özellikle Afrin ve Münbiç kesimindeki uyarılarının dikkate alınmaması bu harekatın artık kaçınılmaz olduğunu göstermektedir. Bu harekat aynı zamanda Münbiç ve diğer kesimlerde, müttefik sayılan ancak terör örgütlerine yardımını esirgemeyen ABD ’ye de,  Türk Hükümetinin ve Türk Ordusunun kararlılığını gösterecektir. Bu harekat ile birlikte Türkiye adına ortaya çıkabilecek tek sorun sivillerin göç meselesi olacaktır. Ancak hiçbir zaman göç konusunda sırtını mültecilere dönmeyen Türkiye, gereken her ne ise bunu tekrardan yapacaktır.

Unutmayalım ki biz asla evinden ayrılmak zorunda kalmışlara tekme atan değil, onlara bir Ensar bilinciyle kucak açan bir ülkeyiz.

Selametle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here