Milli güvenliğimizin ve bekamızın söz konusu olduğu yerde; laf cambazlığı yapılmaz. Açık ve net bir dille konuşulmalıdır. Görüyorum ki, günlerdir Afrin Operasyon’u konuşulmaktadır.

Bazı haber yorumcuları, emekli komutanlar, siyasi rantçılar ve milletvekilleri farklı farklı konuşmalar yaparak ”Afrin Harekatı’nın” önemini ve neticesini, milletimize uygun ve açıklayıcı bir şekilde anlatamamaktadırlar, yalpalamaktadırlar. Şunu açıkça belirteyim ki; Türkiye şu anda ne BATI ekseninde, ne de DOĞU eksenindedir, bir yere kaydığı yoktur. Rusya ile stratejik işbirliğimiz, İran ile diplomasimiz bizi DOĞU’ya kaydırmayıp, Ortadoğu’daki en büyük bölgesel güç olduğumuzu göstermektedir.

Ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir yere operasyon/harekat yapacaksa, hiçbir küresel güçten veya bölgedeki devletlerden izin alarak veya danışarak yapmaz. Bizim gücümüzü, kuvvetimizi dünyadaki tüm devletler ve terör örgütleri çok iyi bilmektedir. Fakat ülkemiz içinde yaşayan bazı çevreler, bu kuvvetimizin hala daha farkında olamamışlar.Son dakika: Afrine Zeytin Dalı operasyonundan dakika dakika gelişmeler

Afrin’in Stratejik Önemi

Terör örgütü YPG’nin işgal ettiği Afrin, jeoplitik konumu bakımıyla Akdeniz’e geçişte köprü niteliğini taşıyarak, stratejik bir öneme sahiptir. Ayrıca Türkiye’ye yönelik, silah ve uyuşturucu kaçakcılığının yapıldığı en önemli noktalardan biridir. Özellikle YPG’li teröristlerin, Hatay ve Kilis’ten geçişini sağlayan yer altındaki tünellerin çoğu Afrin’de bulunmaktadır. Tüneller’in uzunluğu en az 20 km’dir. Bu tüneller eski Bizans döneminde, bölgede yaşayan halk tarafından kazılmıştır ve tünellerin haritası da terör örgütü YPG ve ABD’nin elindedir.İlgili resim

Afrin – İdlib- Fırat Kalkanı Bölgesi 

Terör örgütü’nün YPG/PKK’nın bir kısım grubu, Kuzey Irak’taki dağlardan çekilerek son 2-3 ay içerisinde ülkemize girmeye başlamıştır. Bu durum, artık terör örgütünün şehir ve ilçelerde hücre yapılanmasını oluşturduğunun ifadesidir. Yani olası bir Afrin Operasyonu’nda şehir ve ilçelerdeki terör hücreleri harekete geçerek, Türkiye’nin farklı bölgelerinde eylemler yapabilir. Fakat emniyet güçlerimiz ve istihbarat birimlerimiz sürekli teyakkuz halinde olup, teröristlerin geçişlerini ve eylemlerini engellemektedirler.

Afrin’de sayıları yaklaşık 10-12 bin civarında olduğu tahmin edilen teröristlerin etrafı şu an 4 taraftan kuşatılmıştır. Eğer ki; ÖSO birlikleri Mare üzerinden Tel Rıfat’a (YPG bölgesi) operasyon başlatır ve bunda başarılı olursa, terör örgütü için kaçış yolu da Halep’in kuzeyinden kesilmiş olacaktır. Halep’ten, Münbiç’e uzanan M4 otoyolunun kontrolü de sağlanmalıdır. Menbiç’ten, Fırat Kalkanı bölgelerine herhangi bir saldırı olursa aynı şekilde de oraya da gireriz ve muhakkak zaten gireceğiz.

Afrin Harekatı Başladı: Türkiye'nin Afrin Stratejisi 1

ABD’nin yıllardır finanse ettiği ve donattığı terör örgütü YPG/PYD, Suriye’de büyük bir alanı hakimiyet altında tutuyor. Fakat bu alan hakimiyeti onların aleyhine sonuçlanıyor. YPG/PYD’nin alan hakimiyetindeki bölgelerde, özellikle son dönemlerde o bölgelerde yaşayan halk, terör örgütüne karşı ayaklanmalar ve protestolar başlatıp, Türkiye’yi bölgeye müdahale etmeye çağırıyorlar. Bölgedeki hem Arap hem Kürt hem de Türkmenler’in, ülkemize karşı sempatisi ve saygısını Fırat Kalkanı Harekatı sırasında görmüş ve yaşamıştık.

Aynı durum Afrin’de de yaşanmaktadır. Fakat bazı felaket tellalları yine ortaya çıkarak, sosyal medya platformlarından ve internet yolu ile Afrin halkının tümünü Türkiye’ye düşman ilan ederek psikolojik baskı uyandırıyorlar ve bizleri kışkırtmaya teşvik ediyorlar.

Afrin Operasyonu’nun Muhtemel Sonuçları

Afrin operasyonunun başarıyla sonuçlanması, Türkiye’nin bölge’deki elini ABD, Rusya ve İran’dan daha da güçlendirecektir. Bu yüzden aslında bu saydığım devletler gizliden gizliye bu operasyona karşı endişe ve kaygı duymaktadır.

Afrin Harekatı Başladı: Türkiye'nin Afrin Stratejisi 2
Afrin’in haritadaki yeri ve önemi

Afrin Operasyonu; hem bölgeye istikrar getirecek, hem de bölgede huzuru ve güveni arttıracaktır. İdlib-Afrin-Fırat Kalkanı Bölgesi stratejik bir noktada birleşerek, özellikle Hatay-Kilis hattındaki hudutlarımızda kazanım ve güven sağlayacaktır. Harekata, 10 bin Türk askerinin ve 20 bin de ÖSO mensubunun katılması söz konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here