Afrika’da sınırlar, küresel güçler tarafından cetvellerle çizilmiştir. Bu sebeple Afrika’da tarih boyunca ve günümüzde de hala sık sık sınır savaşları yaşanır. Afrika’da sınırları çizen küresel güçler, Afrika halkının iç sorunlarını körükleyip, ardından taraflardan birini desteklerler. Daha sonra tarafı Afrika’daki emelleri için maşa olarak kullanmayı daha cazip bulurlar.

ABD, AB ve diğer ülkeler terörle mücadele üsleri kurup Afrika’daki kaos ortamına müdahil oldular. Küresel güçler kurdukları üsleri daimi hale getirip bölgede kalıcı söz sahiplerinden oldular. Bunların başında Cibuti’de kurulan Kamp Lemannier adındaki üs gelir. Ardından ABD Afrika Komutanlığı (AFRİCOM) 2008’de faaliyete geçti.

ABD’deki ulusal terörle mücadele merkezine göre, terör örgütü DAEŞ’in 18 kolundan 8’i Afrika’da. Küresel Terör Endeksine göre, Dünya’da en çok katliam yapan terör örgütü ise DAEŞ değil, Nijerya’daki Boko-Haram’dır.

Afrika Kıtasında Terör ve Terörizm 7

Afrika ve Terörizm

Kıtadaki terör örgütlerinin kökeni 1990’lara dayanmaktadır. Özellikle 1991-1996 yılları arasında Sudan, El-Kaide’nin merkez üssü olarak görülmüştür. ABD’nin desteklediği terör örgütleri, bir süreden sonra kontrolden çıkıp bölgede kendi kararını verebilecek kadar etkili olmaya başlamışlardır. Durum böyle iken, bu terör örgütleri işbirliği yapmak ve destek sağlamak için, ABD’nin haricinde Çin’e de başvurmaya başladılar.

Boko Haram, kıtada güçlenerek bölgeye nüfuz etmeye çalışırken , DAEŞ’te Libya’da etkili eylemler düzenlemeye başladı. Afrika, terörizmin yaşandığı en aktif bölgelerden biridir.

Afrika Kıtasında Terör ve Terörizm 8

Afrika’daki Terör Örgütleri

-Mağrip Bölgesinde El-Kaide
-Sahil bölgesindeki Birlik ve Cihat İçin Hareket ile Ensar Dine
-Nijerya’da Boko-Haram
-Somali’de El Şaab
-Mısır’da El Gama’el İslamiye
-Uganda’da Hristiyan Lord’un Direnişi Ordusu
-Aden ve Guyana’da Korsan Terörizmi

Sonuç Olarak;

Kıta yeraltı, yerüstü ve doğa kaynakları bakımından çok zengin bir kıtadır. Soğuk savaş döneminde SSCB ve ABD burada sürekli tansiyonu yüksek tuttular. Fakat SSCB çökünce , ABD’ye yeni bir gerekçe lazımdı. ABD bu gerekçeyi “Terörizmin Büyümesini Önlemek” olarak belirledi. 11 Eylül saldırılarından sonra, bölgede ortaya çıkmaya başlayan terör örgütleri, etki alanlarını artırmaya başladılar . Bu vaziyet sonucunda ABD’nin bölgeye müdahalesi elzem hale geldi.

Afrika Kıtasında Terör ve Terörizm 9

KAYNAKÇA

Afrika’da Terör ve Sessiz Savaşlar (Doç.Dr.Sait Yılmaz)

Anadolu Ajansı “Afrika’da Terör Mücadeleri”

Oblong Media “Boko-Haram is a CIA Covert Operation”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here