Afrika Boynuzu, Etiyopya, Somali, Eritre ve Cibuti’yi içine alan ve Afrika’nın doğu bölümünün Arap Yarımadası’nı çevreleyen bölgesine şekil itibariyle verilen sembolik bir isimdir. Afrika’nın kuzeydoğusunda yer alan bir yarımada da diyebiliriz. Afrika’nın doğusunun en uç noktasında yer alan Afrika Boynuzu, yaklaşık 2 milyon km2’lik bir alanı ifade etmektedir. Eritre, Cibuti, Somali ve Etiyopya’nın yer aldığı bu alanda yaklaşık 115 milyon insan yaşamaktadır.

 

Afrika Boynuzu: Somali-BAE Krizi 13
Afrika Boynuzu Ülkeleri
Somali-BAE Krizi

Geçtiğimiz günlerde BAE, başta Somali olmak üzere Afrika Boynuzu bölgesindeki ülkelerle bir kriz yaşamıştır. Bu gerginliklerin temel nedenleri, BAE’nin bu ülkelerin ulusal meşruiyetlerine önem vermemesidir. Bir diğer neden ise bu ülkelerin özellikle Türkiye, Rusya ve Çin gibi ülkelerle daha yakın ilişkiler geliştirmeye başlamasıdır. Özellikle Abu Dabi yönetimi son dönemlerde Somali’deki yatırımlarını her geçen gün artırdı. İki ülke arasındaki arasındaki ilişkiler BAE’den Somali’ye giden bir uçakta 9,6 milyon doların ele geçirilmesiyle kopma noktasına geldi. Krizi asıl olarak başlatan bu olay olmuştur. Somali’li yetkililer, BAE’nin bu parayı ülkede isyan başlatmak için kullanılacağı yönünde açıklamalarda bulundu. Fakat paranın henüz nereye, kime veya kimlere gönderilmek istendiği bilinmemektedir.

Afrika Boynuzu: Somali-BAE Krizi 14

Afrika Boynuzu: Somali-BAE Krizi 15

Somali ve BAE hükümeti arasında 2014 yılında askeri antlaşma imzalandı. BAE’nin Somali’de askeri üsler açması ve Somali ordusunun BAE tarafından eğitilmesi hususu antlaşmanın önemli konularıydı. 2014 yılında başlayan askeri eğitim programında binlerce Somali’li asker, BAE ve ABD askerlerince eğitilmişti. Fakat yaşanan son krizden sonra BAE, askeri eğitim programını sona erdirdiğini açıkladı. Para krizinin üzerine Somali o antlaşmayı iptal etmiştir. Dünyada dolar krizi yaşanırken BAE’nin yasa dışı yollarla Somali’ye yaklaşık 10 milyon dolar sokmak istemesi küresel camiada bir süre çalkantıların devam etmesine neden olacaktır.

Afrika Boynuzu

Afrika Boynuzu bölgesinin, dünyanın en önemli deniz geçiş güzergahlarından birisi olan Aden Körfezi ve Bab-ül Mendeb boğazı boyunca uzanıyor olması ve bu coğrafyanın yine Asya ve Ortadoğu’nun önde gelen ülkeleri tarafından Afrika pazarına önemli giriş noktalarından birisi olarak görülmesi, bölgeyi statejik olarak önemli bir konuma getiriyor. Özellikle son dönemlerde artan Afrika açılımları bu bölge üzerinde yoğunlaşıyor. Önemli bir jeostratejik konuma sahip olan bu bölgede üsler de yoğunlaşmıştır.

Afrika Boynuzu: Somali-BAE Krizi 16

Afrika Boynuzu: Somali-BAE Krizi 17

Somali-Türkiye İlişkileri

Somali, batı ülkelerinin müdahaleleri ve iç savaşlar nedeniyle çok büyük sıkıntılar yaşıyor. Türkiye, Somali’nin güvenliğine, istikrarına, huzuruna, refaha kavuşması için uzun süredir çaba sarf etmektedir. TİKA, İHH ve Kızılay gibi kuruluşlar ülkenin mahrumiyet bölgelerinde restorasyon çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye’nin dış ülkelerdeki en büyük askeri üssü Mogadişu’da bulunmaktadır. BAE, Türkiye’nin Somali’ye uzattığı yardım elinden ve iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinden rahatsız olmaktadır. Her ne kadar BAE bu durumdan rahatsızlığını belli etse de, Türkiye bugüne kadar Somali’ye verdiği onca hizmetin ve emeğin korunması için gerekeni yapacaktır.

Afrika Boynuzu: Somali-BAE Krizi 18
Sonuç Olarak;

BAE bundan sonraki süreç içerisinde de bölgedeki terör örgütlerine finansal yardım yapmayı sürdürecek ve Somali aleyhinde adımlar atacaktır. Bölge’de artan gerilim ve eylemlerin mimarlarından biri BAE’dir. Türkiye’nin bölgedeki varlığından rahatsız olan BAE, değişik yöntemlerle Somali’yi uluslararası arenada küçümsemeye çalışacaktır.

Afrika Boynuzu: Somali-BAE Krizi 19

Kaynakça
http://studies.aljazeera.net/en/reports/2018/05/lost-love-horn-africa-uae-180528092015371.html
http://www.wiki-zero.net/index.php q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvQWZyaWthX0JveW51enU
https://www.aa.com.tr/tr/analiz-haber/afrika-boynuzu-nda-bae-krizi/1126520

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here