Chat with us, powered by LiveChat
Ana Sayfa Çatışma Alanları Afganistan Afganistan Terör Saldırıları

Afganistan Terör Saldırıları [TimeLine]

1

Afganistan Son Durum Haritası

Afganistan Son Durum Haritası
26.11.2018
Afganistan‘ın batısındaki Farah vilayetinde Taliban üyelerinin polis konvoyuna saldırması sonucu 18 polisin öldüğü bildirildi.
Farah İl Şura Vekili Dadullah Kani yaptığı açıklamada, militanların, Farah merkezinden Laş Cavin ilçesine giden polis konvoyuna pusu kurduğunu söyledi.

NATO’nun Afganistan’daki Kararlı Destek Misyonu’nun verilerinin aktarıldığı rapora göre:

Afgan hükümetinin kontrolünde ya da etkisindeki ilçelerin sayısı Kasım 2015’ten bu yana yüzde 16 azaldı. Taliban ve diğer örgütlerin kontrol ya da etki altında tuttuğu ilçe sayısı yüzde 5,5 arttı, ihtilaflı ilçelerin sayısı yüzde 11 yükseldi.

Afganistan’ın 407 ilçesinin 226’si devlet kontrolü altında bulunuyor. Bu ilçelerde ülke nüfusunun yüzde 65’i olan 21,7 milyon kişi yaşıyor.
Taliban ve diğer örgütlerin kontrol ya da etkisinde 49 ilçe bulunurken, asıl önemli değişim tarafların birbirine üstün gelemediği alanda yaşanıyor. İlçelerin yüzde 32,4’üne karşılık gelen 132 yerde hükümet güçleri ile örgütlerin hakimiyet mücadelesi yaşanıyor.

06.11.2018

Afganistan’da kanlı seçim bilançosu: 56 ölü, 379 yaralı. BM Afganistan’a Yardım Misyonu’nun (UNAMA) bildirdiğine göre, ülke genelinde sivillere yönelik 435 saldırı gerçekleşti. Bu saldırılar sırasında 56 kişi hayatını kaybederken 379 kişi de yaralandı

31.10.2018

Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen intihar saldırısında 7 kişinin öldüğü bildirildi.
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Nacib Daniş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, saldırganın Kabil’in Pul-i Çarhi Hapishanesi yakınında hapishane çalışanlarını taşıyan araca yaklaşarak üzerindeki bombayı infilak ettirdiğini söyledi. Daniş, saldırıda 7 kişinin yaşamını yitirdiğini, 8 kişinin yaralandığını belirtti.

 

Afganistan ordusuna ait askeri helikopter içerisindeki 25 asker ile yere çakıldı. Afgan yetkililer, ülkenin güneybatı bölgesinde bir alana düşen helikopterde kurtulan olmadığını açıkladı.

Taliban’ın Ağustos ve Eylül aylarında gerçekleştirdiği saldırılar ve bu saldırıların bilançosu

Taliban, iki ayda toplam 2031 saldırı gerçekleştirdi.

Öldürülen Kabil hükümeti güçlerinin sayısı 4249, öldürülen yabancı askerlerin sayısı da 36. Yaralanan Kabil hükümeti unsurlarının sayısı 2800, yabancı askerlerin sayısı da 21 olarak gösterildi. 

Grafiğe göre iki ay süresince toplam 1697 Kabil hükümeti askeri unsuru Taliban’a teslim oldu. Taliban’ın öldürdüğü ve yaraladığı askerlerin yaklaşık 5’beşte biri kadar askerin teslim olduğu ifade ediliyor.

Ağustos ve Eylül aylarında düzenlenen saldırılarda 759 askeri araç tahrip edilirken, 6 da hava aracı düşürüldü. Tahrip edilen askeri araçlar arasında pikapların yanı sıra zırhlı araçlar da mevcut.

Düşürülen hava araçlarının dördü helikopter, ikisi ise insansız hava aracı. Aynı zamanda 338 silah ve askeri aracı da ele geçirildi. 

30.05.2018

Logar Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Şahpur Ahmadzey, bomba yüklü aracın Pul Alem şehrindeki polis merkezi girişinde infilak ettirildiğini, 3 saldırganın ise merkeze girerek polislerle çatıştığını belirtti.

Ahmadzey, çatışmada 3 saldırganın etkisiz hale getirildiğini, 6 polisin hayatını kaybettiğini, aralarında sivillerin de bulunduğu 8 kişinin yaralandığını bildirdi.

Saldırıyı Taliban örgütü üstlendi.

Taliban, aylardır Afganistan’da düzenli saldırılar düzenliyor.

27.05.2018

Afganistan’ın güneyindeki Helmand vilayetinin Nad Ali ilçesindeki askeri birliğe düzenlenen intihar saldırısında 2 asker öldü.
Helmand valiliği sözcüsü Ömer Zuvak saldırganın bomba yüklü araçla, ilçenin Şavul bölgesindeki askeri birliği hedef aldığını belirtti.

Saldırıda 2 askerin yaşamını yitirdiğini ifade eden Zuvak, 4 askerin de yaralandığını söyledi.


17.05.2018

Afganistan’da Taliban militanları, ülkenin batısındaki Farah vilayet merkezine ikinci kez saldırı düzenledi. 
Polis üniformalı Taliban militanların, dün gece saatlerinde Farah vilayet merkezine tekrar ağır silahlarla saldırı başlattı. Militanlar, özellikle Farah Emniyet Müdürlüğü ve merkez hapishanesi binalarını hedef aldı. 

 


13.05.2018

Taliban’a bağlı kaynaklar Afganistan’ın güneyinde bir helikopter düşürdüklerini açıkladı.
Hareketin sosyal medya ağları üzerinden paylaştığı mesajda, Afganistan’ın güneyindeki Hilmend ilinde, içinde ABD ve Kabil hükümeti güçlerinin bulunduğu bir helikopter düşürüldü.
Taliban sözcüsü Kari Yusuf Ahmedi tarafından yapılan açıklamada, helikopterin ülkenin güneyindeki Hilmend ilinin Nehr-i Sirac bölgesinde düşürüldüğü öne sürüldü.

 


13.05.2018

Afganistan’ın doğusunda düzenlenen bomba yüklü araç saldırısında çok sayıda kişi öldü ve yaralandı.
Bölge kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar vilayeti merkezi olan Celalabad kent merkezinde bomba yüklü araç saldırısı gerçekleştirildi.
Kabil hükümetine bağlı Maliye Bakanlığı’na bağlı bir binanın yakınında gerçekleşen bombalı araç saldırısında ilk belirlemelere göre en az 9 kişi öldü 39 kişi de yaralandı.

Saldırının bomba yüklü araç kullanan bir DAEŞ’li tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi. 


12.05.2018

Taliban’a bağlı kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, Afganistan’ın kuzeyinde 4 ABD askerinin öldürüldüğü öne sürüldü.
Afganistan’ın kuzeyindeki Pervan ilinde bağlı Bagram ilçesinde Taliban tarafından düzenlendiği belirtilen saldırıda ABD’ye ait zırhlı aracın hedef alındığı ve 4 askerin öldüğü ifade edildi.


12.05.2018

Taliban’ın Ferah ve Zabul illerinde düzenlediği saldırılarda 38 askerin öldüğü bildirildi.
Afganistan’ın batısındaki Ferah ve güneyindeki Zabul bilayetlerinde Taliban tarafından düzenlenen koordine saldırılarda Kabil hükümeti güçlerinden en az 38 kişi öldü.
Taliban’a bağlı güçlerin Ferah ili merkezi ve Zabul ilinin Argandab ilçesinde Kabil hükumetine bağlı güçlerin mevzilerine yönelik düzenlediği saldırılarda şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade edildi.
Düzenlenen saldırılarda birden fazla kontrol noktasının da Taliban tarafından ele geçirildiği belirtildi.

 


24.02.2018

Başkent Kabil’in merkezinde yaşanan terör saldırısında en az 95 kişinin öldüğü ve 158 kişinin yaralandığı bilinmekte.
Saldırganlar patlayıcı madde yüklü bir ambulans ile devlet daireleri ve yabancı elçiliklere ev sahipliği yapan güvenli bir bölgedeki bir polis kontrol noktasından geçtiler.
Yaşanan saldırının üzerine Taliban yaptığı açıklamada, aylardır en ölümcül olan saldırıyı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Bu Saldırının Yakın Geçmişteki Diğer Saldırılarla Kıyaslanması

Yapılan analizlere göre söylemek gerekirse bu saldırı, birkaç ay içinde Kabil’de ki en ölümcül olay.
Ekim ayında, bir hafta içinde Afganistan’daki bombalı saldırıda 176 kişi hayatını kaybetmişti. Ülkenin güvenlik güçleri, kendi kurallarını ülkeye yüklemek isteyen Taliban’ın elinde ağır kayıplara uğradı.
Kabil’de düzenlenen bir intihar saldırısı sonucunda ise Mayıs ayında 150 kişi ölmüştü. Burada Taliban herhangi bir rol oynamamıştı ancak Afgan hükümeti, üyesi Hakqani grubu Pakistan’ın desteğiyle gerçekleştirdiğini açıklamıştı.

Taliban’ın 2017 Yılında gerçekleştirdiği saldırılar ve bu saldırıların bilançosu

Kaynak: http://www.fetihmedya.com/ferah-ve-zabuldeki-taliban-saldirilarinda-38-asker-oldu/

1 Yorum

  1. Bu tür sorunlar bir yarım Asır daha devam eder bence
    Afgan lar kendi kuyuları ni 1978 de kendi otoritelerine isyan ederek baslattilar
    O gün bu gündür istikrar yok

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here