Uluslararası toplumun 3 maymunu oynadığı, her gün çoğu çocuk yüzlerce sivilin katledildiği, gıda ve tıbbi ilaç noktasında insanlık dramının en üst seviyede yaşandığı ve çözümsüzlüğün bir çözümmüş gibi gösterildiği; Doğu Guta…

Doğu Guta, 2011’den beri Suriye’de devam eden iç savaşın neticelerinden biridir. Suriye Rejimi tarafından abluka altına alınmış olan bölge, sadece 21. yy’ın değil, insanlık tarihinin en büyük katliam ve devletler nezdinde utancı haline gelmiştir.

Doğu Guta Neden Önemli?

Guta, Suriye Rejimi’nin varlığını sürdürdüğü, Şam’ın merkezinin hemen 10 km doğusunda bulunan, sadece Suriye için değil, dünya genelinde önemli verimli toprağa sahip olan bir bölgedir. Bu bölgede yaşanan herhangi bir çatışma Esed’in sarayından görülebilecek kadar yakın konumdadır.

Bu durumdan ötürü Rejim, hemen yanı başında, Muhaliflerin kontrol altında tuttuğu bölgeyi kendi kontrolüne almak istemektedir.

Doğu Guta’da Kimler Yaşamaktadır?

Guta’da, yarısını çocukların oluşturduğu 400 bin sivil insan yaşamaktadır. Bölgede bulunan Askeri Muhalifler, bölgeyi Suriye Rejimine karşı savunmaktadır.

Doğu Guta’da Kimler Ölüyor?

Guta’daki savaş, 21 Ağustos 2013 tarihinde, Rejim tarafından gerçekleşen saldırılarda bin 400 insanın yaşamını yitirmesiyle başladı. O yılda Rejim 3 kez klor gazı kullandı. ABD, bu durumdan Suriye Rejimini sorumlu tutmuşsa da herhangi bir yaptırımda bulunmadı.
Rejim o tarihten bugüne kadar Doğu Guta’da 46 kez kimyasal silah kullandı. Bu silahlar vakum, misket, varil, sığınak delici bombalar ve havan toplarıdır. Son üç ayda 700’den fazla, son üç günde ise 200’den fazla sivil saldırılardan dolayı yaşamını yitirdi. Bu sivillerin en az üçte birini çocuklar oluşturmaktadır.
Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Suriye’de Beşşar Esed rejiminin ablukasındaki Doğu Guta‘ya 14 Kasım 2017-24 Şubat 2018’de düzenlenen saldırılarda 1121 sivilin öldüğünü açıkladı.

Rejimin Bombalamadaki Gerekçesi Ne?

Rejim “terörizmle mücadele” bahanesine sığınarak, Muhaliflerin kontrol ettiği yerleri hemen her saat bombalamaktadır. Rejim, Guta’da, Muhaliflerin, sivilleri canlı kalkan yaptığı ve başkent Şam’a füze attığı bahanesiyle saldırılarına devam etmektedir.

Bombalanan Guta’da Halk Nasıl Yaşıyor?

Halk, 5 yılı aşkın süredir abluka altında. Yaklaşık bir senedrölgeye yeterli gıda ve tıbbi malzeme sokulamıyor. Bebekler, çocuklar ve hastalar, yeterli beslenemedikleri ve tedavi edilemedikleri için can veriyor.

BM Bu Süreçle İlgili Ne Yapıyor?

BM yetkilileri konu ile ilgili birkaç cılız yorum dışında herhangi bir çaba sarf etmemektedirler. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi, çözümsüzlüğü bir çözüm gibi görmektedirler. 24 Şubat 2018 günü BM’de alınan kararla, Doğu Guta bölgesi bir ay boyunca “çatışmasızlık bölgesi” ilan edildi. Bu karar önemli bir karar olarak gözükse de tıpkı bir önceki kararlar da olduğu gibi kırılgan bir yapıya sahip olduğunu hemen gösterdi.
Rejim güçleri ve destekçileri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) Suriye’de bir ay “insani ateşkes” kararına karşın Doğu Guta’daki sivil yerleşimlere saldırılarını sürdürüyor.
Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarına göre, sabah saatlerinde itibaren Doğu Guta’nın Merc, Haresta, Şifoniye, Duma, Kefer Batna, Hammuriye, Sakba, Beyt Sava ve Arbin’deki sivil yerleşimlere hava ve kara saldırıları düzenlendi.
Saldırılarda Sakba’da 2, Beyt Sava ve Hammuriye’de 1’er sivil olmak üzere toplam 4 sivil hayatını kaybetti.

Astana Anlaşması Doğu Guta’yı Kapsıyor Mu?

Türkiye, Rusya ve İran 4-5 Mayıs 2017’de Doğu Guta’yı gerginliği azaltma bölgesi ilan etti. Ancak Rusya, garantörü olduğu rejimin ateşkesi defalarca ihlal etmesini engellemedi.
Doğu Guta’da sadece 2013-2018 yılları arasında değil, sürü gelen insanlık tarihi açısından da en büyük insani felaket yaşanmaktadır. Bugün asla tasvip etmediğimiz Avrupa şehirlerinde gerçekleşen bombalı saldırılarda, dünyayı ayağa kaldıran medya ve dünya kamuoyu, Doğu Guta’da zalim Esed’in katliamına sessiz kalmaktadır. Zalimlerin bu sessizliği ve ayak oyunları, bir gün terör belası onları bulduğunda sona erecek midir bilinmez ama, günü geldiğinde, o masum çocuk ve sivillerin nesillerinin hak arayışları, o zalimleri, bu haklı mücadele karşısında asla ama asla koruyamayacaktır.
Zalimler için yaşasın cehennem!
(Doğu Guta’da şehit olan sivillere ve Afrin’de şehit olan kahramanlarımıza dua ile…)
Selametle..

Kaynakça:

http://aa.com.tr/tr/dunya/10-soruda-dogu-gutada-neler-yasaniyor/1069669

http://www.karar.com/guncel-haberler/dogu-guta-neresi-esad-rejimi-ve-rusya-neden-bombalayor-dogu-guta-haritasi-764290

http://aa.com.tr/tr/dunya/dogu-gutada-103-gunde-1121-sivil-olduruldu/1073451

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here