Alman Bild Gazetesi’nde yer alan habere göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye’de Esed yanlısı savaşçıları Libyaya taşıyor. Hafter’e destek amaçlı götürülen Suriyelilere 1.000 dolar maaş veriliyor.
Kuneytra’da ve Deyrezzor’da, Suriyelilerle 3 aylık sözleşme yapıldığı ve bu sözleşmelerde ölüm ya da yaralanma durumlarında 25 ila 50 bin Dolar arasında değişen tazminat maddeleri yer aldığı belirtiliyor.
Eğitim Kampları Nerede ?
Suriyeli Gazeteci Enver el Rıfai, Rusya’nın gençler üzerindeki sözleşmelerini Wagner güvenlik şirketi vasıtasıyla düzenlediğini söylüyor. Rifai’ye göre Libya’ya gidecek olan savaşçılar otobüslerle Humus’ta bulunan 18. Tümen’de toplanarak kısa süreli eğitime tabi tutuluyorlar. Oradan da Lazkiye-Hmeymim Rus üssüne gidip, Libya’ya sevkleri gerçekleşiyor. El Muhaberat ajanları ve köy muhtarları, bu yönde yoğun çaba yürütüyor.
Libya'daki Suriyeli Savaşçılar 3
Wagner Grubu
Libya’ya Nasıl Gidiyorlar ?
Deyrezzor ve Kunyetra’da devşirilen paralı militanlar, Rus İlyushin II-76 tipi nakliye ve Rus Ordusu’na ait Tu-134 ve Tu-154 yolcu uçaklarıyla Libya’da belirlenen noktalara sevk ediliyor. Havacılık Gözlem Merkezleri 2020 yılı içerisinde Lazkiye-Hımeymim’den Libya Hafter bölgesine 83 destek uçuşu gerçekleştiği bilgisini veriyor.
Libya’da Görevleri Nedir ?
Kuneytra’dan, Libya’ya gitmek üzere toplanan 79 kişiden 19’unun son anda vazgeçerek köyüne döndüğü belirtiliyor.  Humus’tan dönen Suriyeli gençlere, kendilerine Rus komutanlar tarafından, ”General Hafter için Libya’da savaşacaksınız, Libya’da petrol kuyularını korumakla görevlisiniz” dediği belirtiliyor. Bölgedeki gençler, Hafter için savaşmayı reddettikleri ve eve dönmeyi tercih ettikleri söylenmektedir.

Libya'daki Suriyeli Savaşçılar 4

Yararlanılan Kaynaklar

https://www.referansmedya.com/rusya-suriyeden-libyaya-parali-militan-tasiyor-1977h.htm

https://www.dunyabulteni.net/avrupa/putin-suriyelileri-libya-ya-parali-asker-gonderiyor-h464867.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here