Covid-19 ve Orta-Doğu 3
Orta Doğu bölgesine hakim olan  söz konusu kaos yerini dünyayı etkisine alan Covid 19 salgınına bırakmış ve salgın  gelişmiş ülkelerde olduğu kadar bölgeyi de etkisi altına almıştır. Çalışmamız Kapsamında Orta-Doğu’da  Covid- 19 salgınının etki ettiği ülkeler ve uygulanan önlemler ele alınarak değerlendirilecektir.
Orta-Doğu’da  İlk Covid-19 belirtileri
Korona virisü ilk olarak komşumuz İran’da görüldü ardından Irak Topraklarında  halk arasında paniğe neden olacak düzeye ulaştı.  Seyahat yasağının gerçekleşmemesi ile birlikte ki Afganistan Sağlık Bakanı Ferozuddin Feroz düzenlediği basın toplantısında, “ durumundan şüphelenilen 3 vakadan birinde virüse rastlandı. Bu kişinin Herat bölgesinde olduğu bilgisine ulaşılmakta,  3 kişinin de İran’a seyahet ettikleri biliniyor.” aktardığı bilgiler bu doğrultudadır.
Kuveyt’te ilk  belirtiler ise 23 şubat günü rastlandı.  700 kişi arasında 3  vakaya rastlandı ve vakaların İran’dan seyahat ettiği belirtilmektedir. Kuveyt Sağlık Bakanlığı, hastalık görülen kişilerden birinin 53 yaşında bir Kuveyt vatandaşı, 61 yaşında bir Suudi vatandaşı ve 21 yaşında milliyeti tespit edilemeyen bir genç olduğunu kaydetti. Kuveyt’e komşu ülke Bahreyn’de de İran’dan gelen bir Bahreyn vatandaşında hastalık görüldüğü belirtildi.
Şu anda bölge, Avrupa ve Asya dahil olmak üzere diğer bölgelerden çok daha az vaka bildiriyor. 17 Mart itibarıyla, 17 Arap ülkesi hükümet portalları ve resmi devlet medyası üzerinden COVID-19 vakaları bildirmiştir.
Katar: 439 vaka; Mısır: 166 vaka ve 4 ölüm; Bahreyn: 147 vaka ve 1 ölüm; Kuveyt: 130 vaka; Irak: 124 vaka ve 9 ölüm; Lübnan: 109 vaka ve 3 ölüm; Suudi Arabistan: 103 vaka; BAE: 98 vaka; Cezayir: 48 vaka ve 4 ölüm; Filistin: 39 vaka; Fas: 37 vaka ve 1 ölüm; Umman: 24 vaka; Tunus: 18 vaka; Ürdün: 12 vaka; Sudan: bir dava ve bir ölüm; Somali: bir vaka; Moritanya: bir vaka.
Orta-  Doğu’da Koronavirüs Önlemleri
Ürdün: 23.03 2020 tarihinde  sokağa çıkma yasağı süresiz uygulanmaya başlandı. Evlere ekmek, su ve yakıt dağıtımı yapılıyor.
İsrail: Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ve uymayanlara ağır yaptırımlar getirilmesi planlanıyor. Sadece yiyecek, ilaç ve diğer zorunlu ihtiyaçlar için sokağa çıkmaya izin verilecek.
Suriye: Kuzeydoğuda Kürt nüfusun ağırlıklı olduğu bölgede Perşembe gününden itibaren iki haftalık sokağa çıkma yasağı uygulanacağı bildirildi. Göç etmek zorunda kalmış insanların barındığı kamplarda ve binlerce IŞİD üyesi ve ailesinin de bulunduğu hapishanelerde koronavirüsün yayılma riski konusunda uyarıda bulunuldu.
İran: Resmi verilere göre koronavirüs vaka sayısı 23 bini aştı, 1.812 kişi yaşamını yitirdi. Cezaevlerinde 85 bin tutuklunun geçici olarak serbest bırakılma süresinin en az bir ay daha uzatılacağı bildirildi.
BAE: Birleşik Arap Emirlikleri, yurt dışındaki öğrencilere 48 saate kadar ülkeye dönmeleri çağrısı yaptı. Vatandaşlardan zorunlu haller dışında sokağa çıkmamaları istendi.
2003 yılında daha çok Asya Kıtasında görülen kısa süreli SARS salgınında, 800’den fazla kişi ölmüştü. 2020 yılına gelindiğinde  dünya nüfusunu etkilediği gibi Orta doğu coğrafyasında da etkili olmuştur.
Suudi Arabistan  ve İran başta olmak üzere Orta doğu ülkelerinin korkusu haline gelen Koronavirüsü MERS, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaşabileceği belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi bulunmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor veya üzerinde çalışmalar devam ediyor.
Özellikle Hac ve umre ziyaretlerinin  Suudi Arabistan’da gerçekleşmesi Korona virüsün yayılmasına olanak sağlaması üzerine Hac turizminden gelir sağlayan ülkeyi etkilediği gibi  hacı adaylarının pandemiden  etkilenerek kendi ülkelerine giderek, salgının kendi ülkelerinde de yayılmasına  sebep olmuşlardır. Bu durumu ekarte edebilmek açısından geç olsa da hac ve umre ziyaretlerine yasak getirilmiştir. Özellikle umreden Türkiye’ye geri dönen Türk vatandaşları karantina altına alınarak salgının önüne geçmek için önlemler alınmıştır.
Kaynakça;
https://www.amerikaninsesi.com/a/italya-da-olu-sayisi-artarken-corona-virusu-ortadogu-da-hizla-yayiliyor/5301025.html
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/ortadoguda-corona-virusu-442020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here