Kriz Nasıl Başladı ?
OPEC ve OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkelerin 6 Mart’ta Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenledikleri toplantıda üretim kesintisi kararı alamaması petrol fiyatlarının son 4 yılın en düşük seviyesine gerilemesine yol açmıştı.
Suudi Arabistan corona virüsünden dolayı üretimdeki yavaşlamaya paralel petrol fiyatlarında yaşanan gerilemeye karşı petrol fiyatlarında indirim yapılması önerisini Rusya’ya iletti. Rusya bu çağrıyı kabul etmezken Suudi Arabistan petrol üretimini düşürerek brent petrolün varil fiyatını 32 dolara kadar çekti. Bunun üzerine Rusya da petrol üretimini artıracağını ifade etti.

Petrol Krizi: Rusya ve Suudi Arabistan 17

OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) ile Rusya arasında daha önce imzalanan arz kesintisi anlaşması 1 Nisan’da bitecek.
Rosneft, OPEC’e Rest Çekti
Rusya’nın en büyük petrol şirketi Rosneft’in Başkanı İgor Seçin, bugün OPEC’e rest çekti, anlaşmanın bir anlamı olmadığını ifade etti. Seçin, “Petrolde pazar payımızı korumalıyız” dedi.
ABD’nin hızla Avrupa petrol piyasasına girdiğini savunan Seçin, ”Anlaşmanın olduğu dönem ABD’nin Hindistan pazarına petrol ihracatı 10 kat, Avrupa pazarına 6 kat arttı. Rusya’nın petrolde pazar payını koruması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.
Seçin, ABD’nin yaptırımları ve Kovid-19 salgını nedeniyle OPEC anlaşmasının anlamını yitirdiğini dile getirerek, ”OPEC ile OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkeler arasındaki iş birliği artık anlamını yitirdi. Siyasi ve tüketim pazarının durumuna ilişkin nedenler artık daha anlamlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Petrol Krizi: Rusya ve Suudi Arabistan 18

Rosneft yetkilisi, şirketin her türlü senaryoya hazır olduğunu söyledi. Uzmanlar, Rosneft’in petrol üretimini bir haftada yaklaşık 300 bin varil/gün artırabileceğini belirtiyor.
Suudi Arabistan Petrol Üretimini Artıracak
Suudi Arabistan merkezli Aramco şirketi üretim kapasitesini günlük 12 milyon varilden 13 milyona yükselteceğini açıkladı.
Ülkedeki yaklaşık 250 bin varil civarındaki günlük tüketim için Fadhili Enerji Santrali’nden gelen üretimden istifade edeceklerini belirten Bin Selman, bunun da petrol ihracatını artırmaya imkan tanıyacağını ifade etti.

Petrol Krizi: Rusya ve Suudi Arabistan 19

Suudi Arabistan petrol ihracat hacmi Aralık 2018’de günlük 7,69 milyonken, Aralık 2019’da günlük 7,373 milyon varile ulaşmıştı.

Günlük Petrol Üretimi (İlk 5 Ülke)

Petrol Krizi: Rusya ve Suudi Arabistan 20

OPEC Üyesi Ülkelerin Günlük Petrol Üretimi

Petrol Krizi: Rusya ve Suudi Arabistan 21

OPEC Üyesi Ülkeler

Petrol Krizi: Rusya ve Suudi Arabistan 22

Petrol Krizi: Rusya ve Suudi Arabistan 23

Tarihte Yaşanan Petrol Krizleri ve Petrol Fiyatları

Petrol Krizi: Rusya ve Suudi Arabistan 24

KAYNAKÇA
https://tr.euronews.com/2020/03/12/2020-petrol-savaslar-nda-rusya-ve-suudi-arabistan-n-hedefleri-neler
https://www.sozcu.com.tr/2020/ekonomi/petrol-savasinda-rusyadan-suudilere-hodri-meydan-5669304/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here