17 Nisan 2014 tarihinde ‘2937 Sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Millî İstihbarat Teşkilâtı Kanunu’nda kritik bir düzenleme yapılması ile kurumun dış güvenlik, terörle mücadele ve milli güvenliğe ilişkin konularda, yurt dışından operasyon gerçekleştirme yetkisi verildi.

694 sayılı KHK ile MİT, Cumhurbaşkanlığı’na bağlandı. İstihbaratın tek elden değerlendirilmesi için oluşturulan Milli İstihbarat Koordinasyon Kurulu’na (MİKK) cumhurbaşkanının başkanlık etmesi kararlaştırıldı. Bu süreç, nokta operasyonların yapılmasına olanak sağlamış ve yürütme, yargı bağlamında bir pürüz ile karşılaşılması engellenmiştir. Bu süreç ile terörle mücadeleden daha çok teröre kaynağında müdahale imkânı sağlamış ve MİT’i çok uluslu desteklenen terör örgütlerine karşı üstün konuma getirmiştir.

15 Temmuz Sonrası: MİT'in FETÖ Operasyonları 21

Darbe girişimi sürecinden sonra kurumlar arası koordineli bir çalışma başlatılmıştır. Dışişleri Bakanlığı koordinesinde, Adalet ve İçişleri Bakanlığı ile güvenlik birimleri ile birlikte hareket ediliyor. Operasyonlar takip ve haritalandırma, uluslararası kamuoyunu bilgilendirme ve adli iş birliği dikkate alınarak 3 aşamada gerçekleştiriliyor. Öncelikle yurt dışındaki FETÖ’cülerin bulundukları ülkeler haritalandırılıp, takip yapılıyor.

Sonrasında ise yoğun bir kamu diplomasisi faaliyeti yürütülüyor. O ülkelerde, FETÖ tehdidine karşı kamuoyu bilgilendiriliyor. İlgili kurumlara terör örgütünün yapısı, işlediği suçları ve o ülkeye ilişkin tehditlerini içeren kapsamlı sunumlar yapılıyor. Türkiye’deki yargılama süreçleri ile eş zamanlı olarak adli iş birliği süreci başlatılıyor. Hazırlanan iade dosyaları FETÖ’cülerin bulunduğu ülkedeki adli mercilere iletiliyor. Son aşamada ise teröristler yakalanıp Türkiye’ye getiriliyor.

Mayıs 2017- Malezya

15 Temmuz Sonrası: MİT'in FETÖ Operasyonları 22

Kuala Lumpur’da ulusal güvenliği tehdit ettikleri gerekçesiyle Turgay Karaman, İhsan Aslan, Turhan Karaman gözaltına alındı. MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İnterpol Daire Başkanlığı ekipleri ile Sağlık Bakanlığından bir anestezi uzmanı doktorun katılımıyla Malezya’ya gidildi. Yerel makamlar ile eldeki veriler paylaşıldı ve düzenlenen eş zamanlı operasyon ile gözaltına alındılar. Yakalanan ekip MİT’e teslim edilerek ülkeye getirildi.

Mayıs 2017 – Myanmar

15 Temmuz Sonrası: MİT'in FETÖ Operasyonları 23

FETÖ’nün Myanmar imamı Muhammed Furkan Sökmen hakkında “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan Hatay 2. Sulh Ceza Hakimliği’nce yakalama kararı çıkarıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı ve MİT iadesi için gerekli belgeleri Myanmar makamlarına iletildi. Gönderilen belgeleri değerlendiren Myanmar yönetimi Sökmen’in Türkiye’ye iadesine karar verdi ve pasaportuna el konuldu.

Kırgızistan

Kırgızistan devletinin kurulduğu zamandan bu yana FETÖ faaliyetlerini arttırmaktadır. Öyle ki bir üniversite ve 27 okulu mevcuttur. Örgütün en uç noktalara kadar sızıldığı bölge basınına bakıldığında anlaşılmaktadır. Örgütün zaman zaman devletin açıklarından faydalanarak rüşvetle militanları istedikleri yerlere getirebildikleri ya da örgüt lehine işlerde kullandıkları gözlenmektedir. FETÖ tıpkı Türkiye’de yaptığı gibi Kırgızistan ve Kazakistan’da da sınav sorularını çalarak devlete sızma stratejisini uygulamıştır ve bu sayede Kırgız emniyetini kontrol ettiği bilinmektedir. 15 Temmuz darbe girişimiyle Türkiye’nin Kırgızistan’daki baskısını arttırmasına rağmen sadece FETÖ okullarının adı değiştirilmiş kapatılma veya devredilme olmamıştır. Kırgızistan’da faaliyet gösteren Genç İş Adamları Derneği (JİA) tamamen örgüt kontrolündedir ve derneğin başında 1990’lı yıllarda eğitim kurumlarından devşirdikleri Kırgız FETÖ’cüler bulunmaktadır.

Eylül 2017 – Kazakistan / Kırgızistan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kazakistan’a gerçekleştirdiği ziyarette ana gündem konularından biri de “FETÖ”nün Orta Asya yapılanması” idi. Bu konuda desteklerini belli eden Kazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, yapılan operasyonlar neticesinde Kazakistan Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne getirilen FETÖ üyelerinin işlemlerinin yapılmasının ardından Türkiye’ye iade edilmiştir.

Birçok FETÖ finansörünün sınır dışı edildiği ve oturma izinlerinin iptal edildiği açıklanmıştır. Kazakistan’dan kaçan FETÖ mensuplarının Kırgızistan’da bulundukları ise tespit edilen bir gerçek. Hazırlanan raporlarda FETÖ’nün Kırgızistan darbe yapabilecek kadar güçlü olduğu, bürokrasi, sanat ve birçok alanı ele geçirdiği kendi okullarından yetişen öğrencilerin buralarda kritik görevlerde bulunduğu bildirilmesine rağmen Kırgızistan Cumhurbaşkanı Türkiye’nin uyarılarını” absürt” diyerek geçiştirmiştir ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 5 kez aradığını fakat telefonlarına cevap alamadığını ifade etmiştir.

19 Ekim 2017 – Pakistan

15 Temmuz Sonrası: MİT'in FETÖ Operasyonları 24

Türkiye’nin talebi ve baskısı ile Pakistan’dan sınır dışı edilmek istenen ancak BM’den aldıkları özel statü nedeniyle ülkede kalmaya devam eden Paktürk Okullarının müdürü Mesut Kaçmaz ve ailesi gece başlarına çuval geçirilerek evlerinden alınmıştır. 5’i kadın 15 sivil giyimli kişinin eve baskın verdiği ve kelepçelenerek 30 dakika mesafedeki bir yere götürüldüğü yine aynı okulda görev yapan ve aynı binadan oturan birlikte alındığı Fatis AVCI’ya listede kendi adı olmadığı için gidebileceği söylenmiştir. Aile MİT koordinesinde Türkiye’ye getirilmiştir ve Mesut KAÇMAZ ile eşi Meral KAÇMAZ tutuklanmıştır.

Ekim 2017 – Endonezya

FETÖ’nün Endonezya sorumlusu Kaynak Holding’in ülkede temsilciliğini yürüten Hakan İSLAMOĞLU yakalanıp Türkiye’ye iade edilmesi için temaslar kurulmuştur. Endonezya güvenlik güçleri tarafından yakalan İSLAMOĞLU, sınır dışı işlemlerinin ardından MİT yetkililerine teslim edildi, özel uçakla Ankara’ya getirilip Terörle Mücadele Müdürlüğü’ne götürülmüştür.

Etkin pişmanlık yasasından faydalanıp itirafçı olan İSLAMOĞLU, yaklaşık 80 FETÖ üyesinin ve yurt dışı yapılanmasından 5 ülke imamının ismini verdiği ve dış yapılanmalar ile ilgili önemli bilgiler aktardığı belirtilmiştir.

Afrika

Afrika’daki eğitim faaliyetlerine ilk defa 1994 yılında başlayan örgüt, 2016 tarihiyle yaklaşık 110 ilk ve ortaokul düzeyinde eğitim kurumuna ve bir üniversiteye sahip olmuştur. Okulların dil eğitimi genelde bulunulan ülkenin dili olmuştur. 15 Temmuz darbe girişimi ile Türkiye’nin yoğun diplomatik çabalarıyla Afrika ülkelerinden bazıları, bu okulların iç güvenlik tehdidi kapsamında değerlendirip ülkedeki faaliyetlerini sınırlandırmıştır. Angola, Gambiya ve Fas gibi ülkeler FETÖ okul faaliyetlerine son vermiştir. Türkiye Maarif Vakfı çalışmalarıyla Gine, Nijer, Somali, Kongo ve Sudan olmak üzere 5 ülkedeki örgüt okullarının devri tamamlanmıştır.

27 Kasım 2017 – Sudan

15 Temmuz Sonrası: MİT'in FETÖ Operasyonları 25

MİT’in Sudan’da gerçekleştirdiği operasyon ile bir süredir evinde gizlenen Memduh ÇIKMAZ gözaltına alınarak Türkiye’ye getirilmiştir. Memleketi Çorum’da petrol istasyonları ve tuğla fabrikası bulunan ÇIKMAZ, FETÖ’nün para kasası işlevi görüyordu.” Öşür” adı altında haraç toplayarak Sudan üzerinden FETÖ’ye milyonlarca dolar aktardığı tespit edilmiştir.

23 Mart 2018 – Gabon

15 Temmuz Sonrası: MİT'in FETÖ Operasyonları 26

Millî İstihbarat Teşkilâtı, FETÖ’nün Orta Afrika ülkesi Gabon’daki yapılanmasını çökerten bir operasyon düzenleyerek örgütün 3 elebaşını Türkiye’ye getirmiştir. Osman Özpınar, İbrahim Akbaş ve Adnan Demirönal “uluslararası casusluk” “silahlı terör örgütü yöneticiliği” suçlarından tutuklanarak başkent Libreville’den özel uçakla getirilerek yetkili makamlara teslim edilmiştir. Bank Asya hesaplarında artırıma gidildiği ve örgütün şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı oldukları belirtilmiştir. Örgüt mensuplarından 20 bin 800 ABD doları, 12 milyon Orta Afrika frangı (yaklaşık 91 bin 711 TL) ve muhtelif elektronik haberleşme cihazları bulunmuştur.

Balkanlar

FETÖ, Balkanlarda Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya, Kosova ve Sırbistan’dan oluşan Balkan bölgesinde yoğun faaliyet göstermektedir. 1998 yılından itibaren Sema Eğitim Kurumları adı altında Bosna Hersek’te faaliyet yürüten örgüt, ayrıca Burch Üniversitesi’nin de sahibidir. Bunların dışında Bosna Hersek’te örgüt propagandasına da önem veren FETÖ, örgüt liderinin kitaplarını Hikmet Yayınevi aracılığıyla tercüme ederek ülkede dağıtımını sağlamaktadır.

Kosova’da etkili olan örgüt, ülkede Gülistan Eğitim Kurumları ve Atmosfer Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla faaliyetlerini yürütmektedir. Bu kurumların Prizren, Yakova, Liplan ve Priştine’de kreş, ilkokul ve lise düzeyinde eğitim veren okullarının bulunduğu ve bu okulların bazılarının kız ve erkek öğrenciler için yurt imkânı sağladığı bilinmektedir.

29 Mart 2018 – Kosova

15 Temmuz Sonrası: MİT'in FETÖ Operasyonları 27

 

MİT, bu sefer Kosova’da örgüt yöneticilerini kıskaca aldı.

FETÖ üyesi olan 6 kişinin Kosova’da polis ve istihbarat ortak operasyonda yakalanması görüntülerinin medyaya servis edilmesinden sonra, çocukları FETÖ okullarından okuyan ve onlardan destek alan Başbakan Haradinaj, Kosova İstihbarat Başkanı Gashi ve İçişleri Bakanı Sefaj’ı ve Kosova Emniyet Müdürünü görevden almıştır. Ülkede bütün kontrolü ele almak için Türkiye’den kaçırılan paralar ile avmler açtıkları, yerelde küçük ve orta işletmelerin zarar görmesini sağladıkları ve Kosova ekonomisini kontrol edebilmek için yerel iş adamlarıyla sağlam ilişkiler kurdukları biliniyor. Yargı alanında, okutup yetiştirdikleri birçok avukat, hâkim ve yargıç kontrollerinde bulunmaktadır. Balkanlarda üssü olarak gördükleri Kosova’da medyayı da yönlendirme anlamıyla ulusal birçok televizyon kanalını kontrol etmektedirler.

FETÖ’nün ülkedeki hakimiyetini anlama açısından, terör örgütü mensupların operasyon düzenlenmesini sağlayan Kosova İstihbarat Başkanı’nın oğlu arabasında silah bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınmıştır. FETÖ kontrolündeki medya organları İstihbarat Başkanının görevden alınması amacıyla kamuoyunu yönlendirici yayınlar yapmışlardır. Türkiye ile yakın ilişkileri bulunan ve operasyondan haberi olduğu halde görmemezlikten gelerek destek verdiği iddia edilen Cumhurbaşkanı Thaçi’nin abisi de gözaltına alınmıştır. FETÖ’nün ülkede benzeri bir yargı darbesine teşebbüs edeceği ve Kosova’daki etkinliğini daha fazla arttıracağı belirtilmektedir.

6 FETÖ mensubunun Türkiye’ye iade edilmesi ilişkin Kosova’da yargıda açılan bir dava, bir de Kosova meclisi çerçevesinde bir parlamento komisyonu kurularak iki yönlü bir şekilde kurtarma operasyonu devam etmektedir. FETÖ’nün avukatları tarafından açılan davaları sayesinde yürütülen soruşturmalarda meclis komisyonu Cumhurbaşkanı, Başbakan, İstihbarat Başkanı, Genel Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı dahil bakanların yarısı ifadeye çağırılacak. Söz konusu komisyonun Kosova devletinin tüm üst makamlarını çağırma halinde, FETÖ’nün etkisinde fiili olarak bir yargı darbesi gerçekleşmiş olacaktır.

Azerbaycan

FETÖ’nün en kolay yapılandığı yerlerden biri de Azerbaycan olmuştur. Dil ve kültür benzerliğinden dolayı Türkiye’deki benzer bir sistem kurmaya çalışmışlardır. Darbe girişiminden önce okulların kapatılmasına yönelik uyarılara Aliyev bunun Azerbaycan eğitim politikalarına zarar vereceğine mümkünse barışçıl yollarla bu sürecin atlatılması gerektiğini söylemiştir. Fakat ardından gelen darbe girişimi durumun ciddiyetini ortaya koymuş ve kendi ülkelerinde benzer bir durumla karşılaşmamak için örgüte karşı anti-terör stratejileri uygulanmıştır. Örgüt lideri Gülen cüretkâr bir tavır ile “Aliyev’i Hazar’a atarım” diyerek tehdit etmiş ve örgütün Azerbaycan’da ne kadar ileri gittiğini göstermiştir.

12 Temmuz 2018 – Azerbaycan/Ukrayna

15 Temmuz Sonrası: MİT'in FETÖ Operasyonları 28

FETÖ ile mücadele kapsamında operasyonlarına devam eden MİT, haklarında arama kararı bulunan iki teröristi daha yurt dışında yakalamıştır.

FETÖ üyelerinden İsa Özdemir Azerbaycan’da, Salih Zeki Yiğit ise de Ukrayna’da yakalanarak özel uçakla İstanbul’a getirilmiştir. Atatürk Havalimanı’na inen FETÖ mensupları hakkında “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamasıyla arama kaydı bulunuyordu.

FETÖ üyesi İsa Özdemir, 1997’de Bakü Devlet Üniversitesini bitirdi. Terör örgütünün bir dönem Azerbaycan hususi işler sorumluluğunu yürüten Özdemir’in, FETÖ’nün “Azerbaycan kasası” olarak da görev yaptığı bildirildi. Bakü’de terör örgütü adına inşaat sektöründe paravan faaliyet yürüten Avro 2000 firmasının sahibi olan Özdemir hakkında Ankara İkinci Sulh Ceza Hakimliğinin arama kaydı bulunuyor.

Ukrayna’da yakalanan FETÖ üyesi Salih Zeki Yiğit’in ise Mersin’de FETÖ’ye bağlı iş adamlarının imamlığını yürüttüğü belirlendi. İş adamlarından “himmet” adı topladığı paraları başta Pennsylvania olmak üzere Afrika ülkelerindeki okulların finansmanı için yurt dışına transfer eden Yiğit’in, 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sonrasında yurt dışına kaçtığı tespit edilmiştir.

27 Temmuz 2018 – Moğolistan

15 Temmuz Sonrası: MİT'in FETÖ Operasyonları 29

FETÖ’nün Moğolistan imamı olan ve bölgedeki okullarda öğretmenlik kılıfıyla görev yapan Veysel AKÇAY evinden çıkarken operasyonla alınıp Türkiye’den gelen uçağa bindirilmişti. Birçok ülkede olduğu gibi yabancı birçok devlet ve istihbarat servislerinin korumasında bulunan FETÖ’cüler gibi Veysel AKÇAY içinde yoğun bir diplomasi trafiği başlatılmıştı. Uçağın kalkışına izin verilmemesi ve ülkenin her alanına yayılan FETÖ’nün yoğun baskısı -ki Moğolistan’daki öğrenciler, oyuncular hatta Karayolları ve Kalkınma Bakan Yardımcısının dahi- ne denli himaye altına alındığı ve FETÖ’nün desteklendiği gün yüzüne çıkmış oldu. Veysel AKÇAY alınamadan uçak Türkiye’ye geldi.

6 Eylül 2018 – Moldova

15 Temmuz Sonrası: MİT'in FETÖ Operasyonları 30

Moldova İstihbarat Teşkilatı’nın da destek verdiği operasyonda FETÖ’ye bağlı Orizont Lisesinin müdürü ve 5 yöneticisi alınarak Türkiye’ye getirilmiştir. Görüntülere yansıyan bir ayrıntı ise okuldan alınmaları sırasında yanlarında bulunan FETÖ üyesi telefon ile aradığı başka birinden Pedro Bey’i aramasını istiyor.

Moldova İstihbarat Servisi (SIS) konuyla ilgili açıklamasında Türkiye’nin ismini anmadan ‘Operasyonu başka devletlerin özel servisleriyle iş birliği içinde yürüttüğünü’ belirtip, gözaltına alınanları ‘İslamcı bir grupla bağlantılı yabancı şüpheliler’ olarak nitelendirdi.

SIS’in açıklamasında “Ulusal güvenliğimiz için tehdit oluşturdukları teyit edildikten sonra bu kişilerin Moldova topraklarını derhal terk etmeleri gerekiyor” dendi.

Olay, Moldova parlamentosunda da gündeme gelirken, Parlamento Başkanvekili güvenlik birimlerinden açıklama beklediklerini söyledi. Medyada, 6 okul çalışanının sınır dışı edilmesi karşılığında Türkiye’nin Moldova başkanlık binasının renovasyonu için bu ülkeye 10 milyon dolar bağış yaptığı iddiası yer aldı. Ancak Moldova Devlet Başkanı İgor Dodon bu iddiaları yalanladı. 2009’da ateşe verilen bina halen boş durumda dedi ve medyaya ‘sınır dışı edilenler konusunda spekülasyon yapmamaları’ uyarısında bulundu.

30 Ocak 2019 – Azerbaycan /Nijerya

Örgütün Azerbaycan’da çıkan gazetesinin matbaasını işleten ve FETÖ’nün bu ülkedeki sorumlularından olan İbrahim E, geçtiğimiz günlerde iki Azerbaycanlı polis eşliğinde havayoluyla İstanbul’a getirildi.

Daha sonra hakkında soruşturma bulunan Ankara’ya sevk edilen şüphelinin Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesindeki işlemlerinin devam ettiği belirtildi. Öte yandan, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla hakkında yakalama kararı bulunan ve FETÖ’nün Nijerya yapılanmasında bir şirketin genel müdürü olan Zübeyir G’nin, geçtiğimiz günlerde MİT öncülüğünde havayoluyla Türkiye’ye getirildiği belirtildi.

KAYNAKÇA

Uluslararası Bir Tehdit Olarak FETÖ – Polis Akademisi

www.sabah.com.tr/gundem/2018/02/23/fetonun-para-kasasi-mahkemede-konustu

www.trthaber.com/haber/turkiye/fetonun-balkan-yapilanmasinin-kodlari-cozuldu-358151.html

www.yenicaggazetesi.com.tr/mitte-ilk-degisiklik-gerceklesti-171587h.htm

www.tr.sputniknews.com/columnists/201804021032883383-balkanlar-feto-abd-almanya-turkiye-kosova-operasyon-gorus/

www.gazetevatan.com/pakistan-daki-feto-okul-mudurune-cuval-1105848-gundem/

www.tr.sputniknews.com/dunya/201809071035103845-moldova-feto-okulu-7calisani-sinir-disi-edildi/

www.takvim.com.tr/guncel/2019/01/30/fetonun-azerbaycandaki-sorumlusu-turkiyeye-iade-edildi

www.takvim.com.tr/guncel/2019/01/30/fetonun-azerbaycandaki-sorumlusu-turkiyeye-iade-edildi

www.cnnturk.com/turkiye/son-dakika-mit-2-fetocuyu-yakaladi

www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/553818.aspx

www.milliyet.com.tr/gabon-da-yakalanan-3-feto-cunun-gundem-2651742/

www.tr.sputniknews.com/turkiye/201711271031161447-mit-sudan-feto-memduh-cikmaz/

www.trtavaz.com.tr/haber/tur/gundem/mitten-yurt-disindaki-fetoculere-3-asamali-operasyon/376066

www.sabah.com.tr/gundem/2017/08/22/kirgizistani-rehin-almis

www.yenisafak.com/gundem/mit-paketi-aldi-2803593

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here